موضوع: "سیاسی"

قصه پُرغصّه فلسطین 

امام خامنه ای: قصه پُرغصّه فلسطین و اندوه جان‌کاه مظلومیّت این ملّت صبور، بردبار و مقاوم، حقیقتاً هر انسان آزادی‌خواه و حق‌طلب و عدالت‌جو را می‎‌آزارد و درد و رنجی انبوه بر دل می‌نشاند.

تاریخ فلسطین و اشغال ظالمانه‌ی آن و آواره کردن میلیون‌ها انسان و مقاومت دلیرانه‌ی این ملّت قهرمان، پُر فرازونشیب است.

کاوشی هوشمندانه در تاریخ نشان میدهد که در هیچ برهه‌ای از تاریخ، هیچ‌یک از ملّتهای جهان با چنین رنج و اندوه و اقدامی ظالمانه مواجه نبوده‌اند.

امّا این نیز یکی از صفحات ناپاک تاریخ است که همچون دیگر صفحات آلوده، با اذن خدای متعال و یاری او بسته خواهد شد؛ چه آنکه‌‌: إِنَّ‌ الْبَاطِلَ‌کانَ‌ زَهُوقًا. وَ قال: اَنَّ الاَرضَ یَرِثُها عِبَادِیَ الصَّلِحُون. ۹۵/۱۲/۳

اشتراک گذاری این مطلب!

چرا با فتنه گران آشتی نمیکنیم؟!!!

چرا با فتنه گران آشتی نمیکنیم؟!!!

[سوره التوبة (9): آيه 118]

وَ عَلَى الثَّلاثَةِ الَّذِينَ خُلِّفُوا حَتَّى إِذا ضاقَتْ عَلَيْهِمُ الْأَرْضُ بِما رَحُبَتْ وَ ضاقَتْ عَلَيْهِمْ أَنْفُسُهُمْ وَ ظَنُّوا أَنْ لا مَلْجَأَ مِنَ اللَّهِ إِلاَّ إِلَيْهِ ثُمَّ تابَ عَلَيْهِمْ لِيَتُوبُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ (118)

و نيز بر سه نفرى كه (از شركت در جبهه‏ى تبوك به خاطر سستى) وامانده بودند، تا آن گاه كه زمين با همه‏ى وسعتش (به سبب قهر و نفرت مردم) بر آنان تنگ شد و از خود به تنگ آمده و فهميدند كه در برابر خدا، هيچ پناهگاهى جز خود او نيست، پس خداوند لطف خويش را شامل آنان ساخت تا به توبه موفّق شوند. همانا خداوند توبه‏پذير و مهربان است.

نكته ‏ها:

سه مسلمانى كه در تبوك شركت نكردند،  پشيمان شده و براى عذرخواهى نزد پيامبر آمدند. امّا حضرت با آنان سخن نگفت و دستور داد كسى با آنان حرف نزند و همسرانشان هم به آنان نزديك نشوند. آنان به كوه‏هاى اطراف مدينه رفتند و براى استغفار، جدا از يكديگر به تضرّع و گريه پرداختند تا پس از پنجاه روز، خداوند توبه‏ى آنان را پذيرفت. 

پيام ها:

1-   بى‏ اعتنايان به جنگ و فرمان رهبرى، بايد تنبيه شده و تا مدّتى پشت سر گذاشته شوند. «خُلِّفُوا»

2-   قهر، بى ‏اعتنايى و بايكوت، يكى از شيوه‏هاى تربيتى براى متخلّفان از فرمان رهبری جامعه اسلامی است. «ضاقَتْ عَلَيْهِمُ الْأَرْضُ» … «ظَنُّوا أَنْ لا مَلْجَأَ مِنَ اللَّهِ»

3-   مبارزه ‏ى منفى با متخلّفان، جامعه را براى آنان زندانى بى‏نگهبان و مؤثّر مى‏سازد. «ضاقَتْ عَلَيْهِمُ الْأَرْضُ»

4-   با آنكه پيامبر، مظهر رحمت الهى است، امّا به عنوان مرّبى، از اهرم قهر هم استفاده مى‏كند. «ضاقَتْ عَلَيْهِمْ أَنْفُسُهُمْ» 

5-   يكى از عذاب‏ها عذاب و جدان است. «ضاقَتْ عَلَيْهِمْ أَنْفُسُهُمْ»

6-   يأس از مردم، زمينه‏ ساز توبه و توجّه به خداست. «لا مَلْجَأَ» … «ثُمَّ تابَ»

7-   توفيقِ توبه نيز در سايه‏ى لطف و عنايت الهى است. اوّل خداوند لطف خود را به انسان باز مى‏گرداند، «تابَ عَلَيْهِمْ» تا انسان توفيق پشيمانى و عذرخواهى و توبه پيدا كند، «لِيَتُوبُوا» و همين كه توبه كرد، باز خداوند توبه‏ى او را مى‏پذيرد.«إِنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ»

8-   پس از يك دوره مبارزه‏ى منفى و بى‏اعتنايى و بايكوت، شرايط مناسب را براى بازسازى خلافكاران به وجود می آید تا بازگردند و بعد از آن نيز ما با مهربانى آنان را پذيرا باشيم. «تابَ عَلَيْهِمْ لِيَتُوبُوا إِنَّ اللَّهَ هُوَ التَّوَّابُ»

 اما چرا رهبری فرمودند:

 «بله، مردم ما با آن کسانی که به روز عاشورا اهانت کردند قهرند. ملّت با آنهایی که روز عاشورا، با قساوت، با لودگی، با بی‌حیایی آمدند جوان بسیجی را در خیابان لخت کردند و کتک زدند، قهر است. با اینها آشتی هم نمیکنیم،» !!!!     27/11/95  

در پاسخ به این سوال حضرت آیه الله جوادی آملی ذیل آیه 7 سوره بقره«خَتَمَ اللَّهُ عَلىَ‏ قُلُوبِهِمْ وَ عَلىَ‏ سَمْعِهِمْ  وَ عَلىَ أَبْصَرِهِمْ غِشَاوَةٌ  وَ لَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ(7)» می فرمایند:

«ختم: ختم در مقابل فتح (آغاز كردن و گشودن شى ء) و به معناى كامل كردن يا رسيدن به پايان آن است. سر اين كه از ختم در زبان فارسى به مهر كردن ياد مى شود آن است كه مهر كردن نامه نشانه پايان آن است. نامه آنگاه مهر مى شود كه پايان يافته باشد. صحيفه جان آدمى نيز تا آنجا كه راهى براى نفوذ هدايت در آن باشد و راه توبه به كلى بسته نشده باشد مختوم نيست. اما اگر انسان با سوء اختيار خود راه توبه را كه خداى سبحان بر روى انسان گشوده تا آخرين مهلت باز است عمدا بر روى خود بست و آن را انكار و استهزا كرد، صحيفه جان او مختوم مى شود و ديگر جايى براى نوشتن حسنات به دست كرام كاتبين در آن نيست 

ودربیانی دیگر می فرمایند تا نامه به دست صاحب نامه نرسد مهر آن باز نمی شود

اشتراک گذاری این مطلب!

افزایش آراء منفی روحانی

مقدمه :

در پیمایش‌های علمی، آراء منفی به معنای قطعیت رای ندادن مردم به نامزد مورد پرسش است. این مهم، برای رئیس جمهور مستقر که یک طرف رقابت می‌باشد، بسیار تعیین کننده است.
افزایش روند آراء منفی روحانی :

آراء منفی روحانی در سه بازه (مرداد، آذر و بهمن) روند افزایشی را نشان می‌دهد. در سه پیمایش علمی، آراء منفی روحانی از 24% در مرداد ماه، به 30% در آذر و 35% در بهمن ماه رسیده. شایان ذکر است که آراء منفی رئیس جمهور مستقر چنانچه به مرز 30% برسد انتخاب مجدد  وی را مبهم می‌سازد و در عین حال آراء منفی رئیس جمهور مستقر اگر به 40% برسد؛ شکست وی را قطعی می‌کند.
نتیجه :

به نظر می‌رسد؛گله‌مندی مردم از حل نشدن مشکلات، اشرافیت دولتی، بیکاری، عدم صداقت در تحقق وعده‌ها و رکود همه جانبه، باعث بی‌اعتمادی و رویگردانی اجتماعی از روحانی شده است. افزایش روند آراء منفی روحانی، مؤید شکل‌گیری کنش نه؛به وضع موجود در مدیریت اجرایی است.                                                                                                                                                                           نویسنده:    دکتر سراج

اشتراک گذاری این مطلب!

علاج کارکشور

رهبرانقلاب: علاج کار کشور عبارت است از بیداری مردم، حفظ انگیزه‌های ایمانی مردم، به‌کار گرفتن جوانان پُرانگیزه و مؤمن، و تقویت درونی کشور؛این تنها راه است.۹۴/۱۱/۲۸

اشتراک گذاری این مطلب!

هم افزایی تشکیلاتی و سازمانی یکی از شاخصه های انقلابیگری 

روزمان را با قرآن آغاز کنیم

هم افزایی تشکیلاتی و سازمانی یکی از شاخصه های انقلابیگری است

[سوره النور (24): آيه 62]

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ وَ إِذا كانُوا مَعَهُ عَلى‏ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّى يَسْتَأْذِنُوهُ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَأْذِنُونَكَ أُولئِكَ الَّذِينَ يُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ فَإِذَا اسْتَأْذَنُوكَ لِبَعْضِ شَأْنِهِمْ فَأْذَنْ لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَحِيمٌ (62)

مؤمنان (واقعى) تنها كسانى هستند كه به خدا و پيامبرش ايمان آورده و هر گاه با پيامبر بر كارى اجتماع نمايند، بدون اجازه او نمى‏روند، (اى پيامبر!) كسانى كه اجازه مى‏گيرند آنانند كه به خدا و پيامبرش ايمان دارند. پس اگر براى بعضى از كارهاى خود از تو اجازه خواستند، به هر كس از آنان كه خواستى (و مصلحت بود) اجازه بده و براى آنان از خدا طلب آمرزش كن، كه خداوند بخشنده و مهربان است.

یاداشتها:

1-   حضور  و هم افزایی انقلابیون در كنار رهبرو امام جامعه براى كمك و حل مشكلات، نشانه‏ى ايمان و ترك آن نشانه‏ى نفاق يا ضعف ايمان است. «كانُوا مَعَهُ عَلى‏ أَمْرٍ جامِعٍ»

2-   در مسائل تشكيلاتى، كه بر اساس همفكرى و مشورت، تصميم گرفته مى‏شود، خودمحورى و خودمختارى مومن انقلابی ممنوع است. «عَلى‏ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا»

3-   در زندگى اجتماعى ، وجود رهبر و پيروى از او برای مومنان انقلابی لازم است. «عَلى‏ أَمْرٍ جامِعٍ لَمْ يَذْهَبُوا» 

4-  ايمان یک انسان مومن انقلابی بايد همراه با تسليم و اطاعت از امام جامعه  باشد. «لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّى يَسْتَأْذِنُوهُ»

5-   اجازه گرفتن از رهبری، نشانه ‏ى ادب، تسليم، قانونمندى، عشق به رهبر و نظم و نظام و سازمان پذیری  است. (با توجّه به كل آيه)

6-   بايددر کار تشکیلاتی سازمان پذیری و هم افزایی را ارج نهيم. «لَمْ يَذْهَبُوا حَتَّى يَسْتَأْذِنُوهُ»

7-  رهبرى در اسلام، همراه با مصلحت ‏انديشى و رحمت است. «شِئْتَ مِنْهُمْ وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ»

8-  در کار سازمانی و تشکیلاتی تصميم‏گيرى نهايى با رهبر است. «لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ» (پيامبر در مسائل عمومى جامعه، بر مردم ولايت دارد).

9-   رهبر بايد در کار تشکیلاتی خود انعطاف‏پذير و واقع‏بين باشد. «فَأْذَنْ لِمَنْ شِئْتَ مِنْهُمْ»

10-  اذن پيامبر براى كارهاى شخصى، كار را حلال مى‏كند ولى نفسِ رها كردن كارهاى تشکیلاتی  در حضور رهبر، نياز به استغفار دارد. «فَأْذَنْ … وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ»           

11-   طرح مسائل شخصى در هنگام اشتغال به كارهاى تشکیلاتی، گرچه با اجازه باشد، زيبا نيست و بايد عذرخواهى كرد. «وَ اسْتَغْفِرْ لَهُمُ»

المیزان: مقصود از امر جامع امرى است كه خود به خود مردم را دور هم جمع مى‏كند، تا درباره آن بينديشند و مشورت كنند، و سپس تصميم بگيرند، مانند جنگ و امثال آن.

و معناى آيه اين است كه چون با رسول او بر سر امرى از امور عمومى اجتماع مى‏كنند، پى كار خود نرفته و از آن جناب روى نمى‏گردانند، مگر بعد از آنكه كسب اجازه كرده باشند.

اشتراک گذاری این مطلب!