موضوع: "احکام"

دوستی دختر و پسر اگه فقط از طریق دادن پیامک یا تماس تلفنی باشه اشکال داره؟

پاسخ

از نظر شرع مقدس اسلام، هر گونه ارتباط بین دختر و پسر، اعم از ارتباط مستقیم و غیر مستقیم، حتی در حد گفت و شنودهای عاشقانه اگر با قصد لذت (جنسی) باشد جایز نمی باشد و باید این ارتباط قطع شود

و این روابط عواقب و پیامدهای منفی خواهد داشت و هرچه سریع تر ارتباط را قطع کنید. توجه داشته باشید که معمولا هدف پسرها از ارتباط در درجه اول ارضای غریزه جنسی است که دختران کم تجربه فریب میخورند. پس از لذت بردن آنان را رها می کنند و ضربه روحی وارد می سازند.

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات دینی

اشتراک گذاری این مطلب!

در نماز تسبیحات اربعه یک بار واجب و سه بار مستحب است ؟

ایا این درسته که در نماز تسبیحات اربعه یک بار واجب و سه بار مستحب است ؟

همه مراجع

پاسخ

تعداد تسبیحات اربعه: 

- مشهور مراجع: خواندن یک بار تسبیحات اربعه در رکعت سوم و چهارم کفایت می کند(سه بار خواندن مستحب است). 

- آیت الله فاضل: بنابراحتیاط واجب باید تسبیحات اربعه سه بار خوانده شود. 

- آیت الله سبحانی: تسبیحات اربعه باید سه بار خوانده شود.
توضیح المسائل 16 مرجع مسئله 1005 و اجوبه 483

منبع: مرکز ملی پاسخگویی به سئوالات  دینی

اشتراک گذاری این مطلب!

آیا می شود نمازهای قضا را نشسته خواند؟

شخص اگر می تواند نماز را ایستاده بخواند نباید نشسته بخواند. نماز قضا نیز حکم نماز واجب و یومیه را دارد . یعنی قضای نماز های واجب یومیه حکم اصل نماز را دارد .

در نماز مستحب اشکالی ندارد . اگر کسی نشسته بخواند مانعی ندارد ولی اگر ایستاده بخواند ثواب آن بیشتر است. و اگر نشسته خواند بهتر این است که دو برابر بخواند . یعنی اگر نماز دورکعتی است بهتر است دو نماز دورکعتی به همان نیت بخواند .

اما در نماز واجب و قضای نماز واجب مانند نماز صبح، اگر کسی می تواند ایستاده بخواند نباید نشسته بخواند . بسیاری از فقها فرموده اند که اگر کسی الان نمی تواند ایستاده نماز بخواند و نماز ظهر و عصر و مغرب و عشا را نشسته می خواند، نماز قضای گذشته را نمی تواند نشسته بخواند. مگر اینکه امیدی نداشته باشد که دیگر بتواند ایستاده نماز بخواند. مثلاً فرد کهنسالی است و پا درد و کمر درد دارد و امیدی ندارد که بتواند در آینده نمازهای قضا را ایستاده بخواند ، در این صورت می تواند نشسته بخواند .

اما فرد سالم و یا کسی که امید دارد در آینده بتواند نمازهای قضا را ایستاده بخواند، مثلاً الان پای او شکسته است و ممکن است یک یا دو ماه دیگر خوب شود، نمی تواند نشسته بخواند.
 حجت الاسلام والمسلمين فلاح زاده [برنامه ی زلال احکام]

اشتراک گذاری این مطلب!

حکم نگهداری سگ در منزل چیست؟

پاسخ

نگهداری سگ در دو شیوه متفاوت آن از نظر اسلام دارای دو حکم متفاوت است به این ترتیب که:
الف: گروهی از سگها دارای منافع واقعی برای انسانها بوده و از آنها برای نگهبانی منازل، دام و یا شکار استفاده می شده که اکنون کاربردهای جدیدی همانند جستجوی مواد منفجره، مواد مخدر و نیز عملیات امداد و نجات در زلزله ها و بلایای طبیعی و موارد مشابه دیگری نیز به کاربردهای قبلی سگ ها اضافه گردیده است. نگهداری سگ در صورت داشتن فایده و کاربردی واقعی، ایرادی ندارد که نمونه ای از آن را در قرآن نیز می یابیم که سگ اصحاب کهف همانند خود آنها به غار رفته و در ورودی غار به استراحت می پرداخته است.
ب: در شیوه ای دیگر، نگهداری سگ توسط انسان، برای استفاده از فواید و منافع آن نبوده بلکه تنها برای سرگرمی و خوشگذرانی می باشد که این کار موجب قبول نشدن برخی عبادات می گردد.

دین اسلام از اساس با سرگرمی های بی فایده ای که هیچ منفعتی برای انسانها نداشته بلکه آنان را از یاد خدا و نیز حضور در اجتماع و انجام کارهای مفید و یاری هم نوعان باز می دارد مخالف است،از سوی دیگر، دین اسلام تمام سگ ها را به هر دلیل نجس دانسته است و پاک نگاه داشتن منزل و لباس که درستی نماز، وابسته به آن است با نگهداری سگ دشوار خواهد بود .

امام صادق (ع) می فرمایند : در خانه ای که در آن سگ نگهداری می شود، نماز گزارده نمی شود، زیرا فرشتگان داخل خانه ای که در آن سگ نگهداری شود نمی گردند، مگر اینکه سگ شکاری بوده و او را در قسمت جداگانه ای نگهداری نمایند که در این صورت ایرادی ندارد.
نکته پایانی:  تأکید اسلام بر خودداری از نگهداری سگ در منزل ، منافاتی با برخورد مهربانانة انسانها با این حیوان به عنوان موجودی زنده و بخشی از طبیعت ندارد و روایات فراوانی وجود دارد که محبت به حیوانات را موجب آمرزش گناهان دانسته است

منبع: سایت اسلام کوئست

اشتراک گذاری این مطلب!

حکم امام جماعت شدن زن برای زنها


اشتراک گذاری این مطلب!